EUROPEAN GAMES – MINSK, BELARUS

June 22, 2019

TEAM IRELAND ATHLETES

SPORT DISCIPLINE NAME LOCATION
Archery Recurve Maeve Reidy Dublin
Athletics Brandon Arrey    
  Amy O’Donoghue Pursuit Race Limerick
  Àndrew Mellon Mixed 4 x 400m Down
  Brandon Arrey Mixed 4 x 400m Dublin
  Catherine McManus Mixed 4 x 400m Dublin
  Ciara Deely Mixed 4 x 400m Kilkenny
  Conall Kirk Pursuit Antrim
  Gerard O’Donnell 110m H Leitrim
  Grace Casey Javelin Kildare
  Kelly McGrory Reserve Sligo
  Lily-Ann O Hora Reserve Limerick
  Luke Lennon-Ford Mixed 4 x 400m Dublin
  Nelvin Appiah High Jump Longford
  Niamh Whelan 100m Limerick
  Paul Byrne Reserve Laois
  Paul White Pursuit Limerick
  Rolus Olusa Reserve Dublin
  Sarah Lavin 100m H Limerick
  Sinead Denny Mixed 4 x 400m Dublin
  Sophie Meredith Long Jump Limerick
  Stephen Gaffney 100m Dublin
  Victoria Harris Pursuit Race Westmeath
Badminton Rachael Darragh Women’s Singles Donegal
  Chloe Magee Mixed Doubles Donegal
  Joshua Magee Men’s Doubles Donegal
  Sam Magee Mixed Doubles Donegal
  Nhat Nguyen Men’s Singles Dublin
  Paul Reynolds Men’s Doubles Dublin
Boxing Tony Browne Men’s Heavy -91kg Dublin
  Regan Buckley Men’s Light Fly -49kg Wicklow
  Dean Gardiner Men’s Super Heavy +91kg Clonmel
  Kellie Harrington   Dublin
  James McGivern Men’s Light Welter -64kg Antrim
  Kieran Molloy Men’s Welter -69kg Galway
  Michael Nevin Men’s Middle -75kg Mullingar
  Aoife O’Rourke Women’s Middle -75kg Roscommon
  Kurt Walker Men’s Bantam -56kg Antrim
  Grainne Walsh Women’s Welter -69kg Offaly
  Michaela Walsh Women’s Feather -57kg Antrim
Canoe Sprint Jenny Egan Women’s K1 200, 500, 5000 Dublin
  Ronan Foley Men’s K1 200, 500, 5000 Dublin
Cycling Road Mark Downey Men’s RR Banbridge
  Robert Jon McCarthy Men’s RR Cork
  Ryan Mullen Men’s RR, TT Wales
  Michael O’Loughlin Men’s RR, TT Waterford
  Alice Sharpe Women’s RR Germany/UK
  Matthew Teggart Men’s RR Banbridge
Cycling Track Mark Downey   Banbridge
  Felix English   Bristol
  JB Murphy   Kildare
  Marc Potts   Omagh
  Fintan Ryan   Wicklow
  Lydia Boylan   Dublin
  Mia Griffin   Waterford
  Lydia Gurley   Galway
  Shannon McCurley   Australia
  Robyn Stewart   Belfast
  Orla Walsh   Dublin
Gymnastics Emma Slevin Women’s All-Around Galway
  Adam Steele Men’s All-Around  
Judo Nathon Burns Men’s Half-light weight -66kg UK
  Megan Fletcher Women’s Middle weight -70kg Bath
Shooting Aoife Gormally Women’s Shotgun Trap Dublin
  Derek Burnett Men’s Shotgun Trap  

 

PG Samsung Visa Panasonic Omega GE Coca Cola Atos DOW_logo for website